Šta je tačno smoothie?
Vrsta slatkog napitka koji bi se mogao okarakterisati kao veoma hranljiv obrok u tečnom obliku. U vrelim letnjim danima može biti veoma osvežavajuć ako mu dodamo smrznuto voće ili dve kockice leda. Smoothie je takođe zdravo piće koje obiluje vitaminima i mineralima. Ipak, očekivanje da je pored ostalog i dijetalni napitak je preterano, budući da njegova kalorijska vrednost ne mora nužno da bude niska.
Šta vam treba da smućkate smoothie?
Neophodne su vam tri stvari: blender, namirnice i dobra volja.
Od navedena tri, blender je definitivno najpotrebniji. Po mogućstvu, kada nabavljate ili menjate blender, izaberite malo jači, da bi bili sigurni da ćete moći da izblendate i čvrće sastojke, kao što su na primer kockice leda.
Takođe, iz ličnog iskustva znam – daleko od očiju – daleko od stomaka. Gledajte da ga držite negde gde će vam biti na dohvat ruke. Idealno, na radnoj površini. Inače, teško da ćete se tek onako setiti da napravite smoothie. A, bila bi šteta, jer smoothie može da bude idealan doručak ili pak savršena užina, način da steknete jednu zdravu naviku u ishrani.
Još jedan savet u vezi blendera: Kada ga iskoristite, odmah ga isperite mlazom vode, pa ga zatim stavite u mašinu za pranje sudova. Tako ćete ga i ručno lakše oprati jer neće biti potrebno da ga ribate i trljate. Što se tiče smoothija, najbolje je da ga popijete odmah, jer nije dobro da stoji kada se jednom napravi.
Namirnice za smoothie
Predlažem vam da, jednom kada otkrijete svoj omiljeni ukus ovog čarobnog napitka, namirnice koje za njega koristite uvek imate pri ruci. U suprotnom, još jednom vas molim da mi verujete na reč, pravićete ga s mene pa na uštap, malo sutra, kad na vrbi rodi grožđe – shvatili ste već U svakom slučaju, uvek možete imati zamrznuto crveno voće i obavezno bananu koja je idealna osnova za svaki smoothie.
Namirnice za smoothie možemo podeliti u nekoliko osnovnih kategorija:
Tečne
Najčešći i najlakši izbor za ovu vrstu namirnica su, naravno, mleko ili jogurt. No, imajte na umu da osim kravljeg mleka možete koristiti i mnogobrojna biljna mleka (sojino, pirinčano, zatim ono dobijeno od raznih orašastih plodova, semenki ili kombinacije jednih i drugih (bademi, orasi, lešnici, indijski orasi, pistaći, brazilski orasi, suncokretove i bundevine semenke, susam) i mleko od žitarica (ovseno je odličan izbor). Mnogi stručnjaci se slažu u tome da su biljna mleka zdravija varijanta, a i pogodna su za vegane.
Možete koristiti i čaj, kefir ili pak sok. Mada moram da priznam da sok baš ne bih preporučila, budući da su kupovni sokovi prepuni šećera, a ako u smoothie stavljate voće, onda će ionako biti dovoljno sladak.
Voće i povrće
Pored malopre predloženih crvenih voćkica i banana u zamrzivaču, kupujte sezonsko voće. Nemojte se bojati da koristite povrće. Krastavac će osvežiti vaš smoothie. Spanać, kelj i tikvica gotovo da i nemaju ukus, a šargarepa će ga zasladiti.
Orašasti plodovi, semenke i žitarice
Ove namirnice koristimo da bi smoothie dobio potrebnu gustinu, ali sa nutritivne tačke gledišta, one su odgovorne za unos proteina, rastvorljivih i nerastvorljivih biljnih vlakana i zdravih masnoća. Granola je, na primer, odličan izbor za smoothie.
Začini
Predlažem da se igrate i isprobate razne kombinacije sa cimetom, vanilom, svežim đumbirom, muskatnim oraščićem, anisom, kardamomom, papričicom, kurkumom… Ako želite svežiji ukus predlažem par kapljica limunovog soka ili limete. Začinske biljke su još jedna opcija, predlažem mentu ili bosiljak.
Da bi se ukusi intenzivirali, ubacite i malecni prstohvat soli. (pssst, to je tajni sastojak!)
Zaslađivači
Oni često nisu neophodni. Trudim se da uvijek imam slatku osnovu, odnosno neko slatko voće (banana, mango, ananas, slatke jabuke) i time izbegnem zaslađivače. Kad izmiksate sastojke probajte ih. Iznenadićete se koliko je izmiksano voće slatko i bez ikakvih dodataka.
Ali, ako ipak ne ide, najjednostavniji način da dodatno zasladite smoothie je kašičica šećera. Međutim, postoji nekoliko donekle zdravijih opcija. Za mene su urme No: 1. Jedna, dve urme su obično sasvim dovoljne. Kašičica meda, agavinog ili javorovog sirupa je druga opcija.
Samo hrabro!
Ukoliko niste do sad pravili ovakve napitke, predlažem vam da započnete sa nekim veoma jednostavim ukusima, a zatim malo po malo otkrivate nove i kreirate sopstveni smoothie style.
Na primer, možete početi tako što jogurt izblendirate sa bananom (bolje smrznutom), jabukom i ovsenim pahuljicama. Probajte, zatim da dodate malo cimeta ili vanile, izmiksajte, pa opet probajte. Probajte sa omiljenim voćem, dodajte mu, recimo šargarepu ili cveklu. Kada osetite šta Vam se sviđa budite još maštovitiji, sveži đumbir odličan a veoma zdrav, par listića nane, zatim malo chilly papričice i dobićete bezbroj zdravih i ukusnih obroka!
Uostalom, pripremila sam za vas tri recepta, pa nastavite da ekperimentišete sa onim koji vam se više sviđa, i obavezno nam javite utiske!
Smoothie sa kivijem, mangom i granolom
Smoothie sa jagodama, jabukom i bananom
Dodaj u omiljene